Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the google-analytics-for-wordpress domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /wp-includes/functions.php on line 6121
„Wyzwaniem dla UE jest nadanie właściwych ram w „targu” między Rosją i Ukrainą” - Unicorn

Unicorn

„Wyzwaniem dla UE jest nadanie właściwych ram w „targu” między Rosją i Ukrainą”

W kontekście wydarzeń na Ukrainie, warto przytoczyć słowa, zmarłego przed niespełna dwoma miesiącami, Wilfrieda Martensa, założyciela i przez ponad ćwierć wieku Przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, głównej rzeczniczki na rzecz stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejska.

Jego zdaniem, jakkolwiek polityczne angażowanie się w działania na terenie krajów politycznie niestabilnych  (a do takich zalicza Ukrainę) jest bardzo trudne i niezwykle ryzykowne,  to jednak taka  pan-europejska partia, jaką jest EPL, która skwapliwie szerzy poprzez kontynent swój program i wartości, nie może czekać. Nie ma takiej opcji, żeby EPL mogła zlekceważyć taki ważny kraj, jak Ukraina. Zawsze podejmowaliśmy ryzyko i dlatego jesteśmy dzisiaj największym ruchem politycznym w Europie.

W swojej autobiografii pt. „Europa. Nikt nie mówił, że będzie łatwo” , wchodzącej właśnie na półki księgarskie w Polsce, autor poświęca wiele miejsca Ukrainie. Rozdział poświęcony temu krajowi zamyka znamienną opinią Julii Tymoszenko, na temat roli, jaką – jej zdaniem – powinna odegrać Unia Europejska w odniesieniu do historycznej, paraliżującej, wrogiej współzależności   Rosji i Ukrainy. Tymoszenko przywołuje przykład traktatu Węgla i Stali, który zamienił w przyjaźń wielowiekowy konflikt między Niemcami i Francją i stwierdza:

Istnienie lub brak ram współpracy często decydują o tym, czy dyplomatyczne dyskusje przybierają formę kryzysu. Jednakże efektywność międzynarodowych struktur zazwyczaj osiąga się poprzez ostre targowanie się. Skutkiem porozumienia w 1952 roku dotyczącego stali, między Francją a Niemcami, stało się podzielenie  się suwerennością w odniesieniu do życiowych funkcji państwa. To porozumienie ustanowiło precedens dla całego projektu europejskiego .

 (…) wyzwaniem dla UE jest rozpoczęcie procesu nadania właściwego kształtu  dla targu między Rosją i Ukrainą. 

Jerzy Samborski

Comments

Leave a Reply